Konkurs na najpiekniejszą palemkę wielkanocną

Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej) to szósta niedziela Wielkiego Postu. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający Święta Paschalne. W tym dniu liturgicznym Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed ukrzyżowaniem.

Nazwa pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Same obchody są jednak wcześniejsze – Egeria Pątniczka wspomina, że pod koniec IV w.  patriarcha Jerozolimy odtwarzał gest Jezusa, tj. dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj ten dotarł także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.

W Niedzielę Palmową wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy i czyta Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy.

W  związku z zaistniałą sytuacją pandemii i ograniczeniem udziału wiernych, przypadająca na 05 kwietnia 2020 roku Niedziela Palmowa odbyła się bez tradycyjnej uroczystości święcenia palm wśród zgromadzonych . Aby kultywować tradycję, pogłębić wiedzę na temat symboliki i rozbudzić inwencję twórczą w ramach zajęć świetlicowych P. Beata Kobuszko-Sokołowska i P. Radosław Kurzyp zorganizowali konkurs na najładniejszą palemkę wielkanocną. Zadaniem uczniów Szkoły Podstawowej im. Idei Olimpijskiej w Sokołowie  było przysłanie jednego zdjęcia palemki , a spośród nich drogą głosowania zostały wyłonione zwycięskie prace.

Wyniki konkursu:

1 miejsce – Eliza Bocian

2 miejsce – Oliwia Żabierek

3 miejsce – Magdalena Janicka

Prace wyróżnione – Lena Wojciechowska, Rafał Klimek, Teresa Zwolińska i Aleksandra Wieczorek.